Kyjev 29. apríla (TASR) - Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk vyzval dnes všetky politické sily v krajine, aby do 25. mája, keď sa uskutočnia predčasné prezidentské voľby, podpísali návrh novej ústavy. Ten potom dostane na posúdenie Benátska komisia a ukrajinský Ústavný súd.
Jaceňuk s touto výzvou vystúpil na dnešnom zasadnutí parlamentu, ktoré je venované diskusii o zmenách v ukrajinskej ústave.
Podľa agentúry UNIAN Jaceňuk dodal, že Benátska komisia a Ústavný súd posúdia zhodu návrhov na ústavné zmeny s existujúcou ústavou.
Premiér zdôraznil, že hlavným cieľom zmien v ústave "nie je boj o moc, ale jej prerozdelenie". Práve koncentrácia moci bola podľa Jaceňuka príčinou protivládnych nepokojov a krízy, v ktorých sa Ukrajina zmieta od novembra minulého roka. Od zmien v ústave si Jaceňuk sľubuje "mocenskú rovnováhu".
Agentúra UNIAN pred niekoľkými dňami citovala podpredsedu ukrajinského parlamentu Ruslana Košulynského, ktorý vyhlásil, že pravdepodobnosť schválenia zmien v ústave do prezidentských volieb je veľmi malá - vzhľadom na pasívny postoj poslancov k prerokúvaným návrhom, ako aj vzhľadom na rôznorodosť ich názorov a orientáciu ich politických strán.
Skeptický je Košulynskyj aj ohľadom perspektívy schválenia ruštiny ako druhého štátneho jazyka na Ukrajine. Podľa jeho názoru by sa tento problém mal na Ukrajine riešiť až po vykonaní celoštátneho referenda.
Ukrajinská Rada národnej bezpečnosti a obrany (SNBO) podľa agentúry UNIAN rozhodla, že vláde odporučí vykonať 15. júna referendum o jednote Ukrajiny, rozšírení právomocí regiónov a decentralizácii. Definitívne rozhodnutie o referende však prijme ukrajinský parlament.
Predseda dočasnej parlamentnej komisie na prípravu zmien v ústave Ruslan Kňazevič dnes vo vysielaní parlamentnej televízie Rada uviedol, že SNBO nariadila vláde pripraviť návrh zákona o celoštátnom referende.
Ukrajinský parlament 21. februára schválil návrh zákona, ktorý znamenal návrat k ústave z roku 2004 a amnestiu pre všetkých zadržaných či obvinených demonštrantov. Išlo o súčasť Bruselom sprostredkovanej dohody, ktorú podpísal prezident Viktor Janukovyč so zástupcami opozície. Janukovyč zmenil ústavu v roku 2010, aby si zabezpečil viac právomocí. Návrat k ústave z roku 2004 bol jednou z hlavných požiadaviek opozície, ktorá stála na čele protivládnych protestov.
0